Rakiplerin Adwords Reklamlarını Tıklaması

Adwords hizmetleri kısmında vermiş olduğumuz Google reklam hizmetleri için bir çok müşterimizden benzeri tepkileri aldık. Belirttikleri tepkiler, rakip tıklamaların bütçelerini bitirdiğine dairdi. Hatta bir görüşmede gelen ilk soru “rakibimin bütçesini nasıl bitirebilirim?” sorusuydu. Bu konu bir çok reklam verenin sıkıntıya sokan temel unsurlardan birisidir. Bununla alakalı Google’nin hala almadığı çözümler üzerine duracağız.

Rakiplerin Tıklamaları Sektöre Gere Değişmektedir

Öncelikle sektörüne göre değişecek şekilde günlük bütçelendirmenin belli bir kısmı rakip tıklamalara ayrılması gerekmektedir. En verimli şekliyle çalışmak için günlük 100 TL bütçe ayrılmalı ve 30 TL’sini rakip tıklamalara bırakılmalıdır. Eğer karşınızdakinin bütçesini bitirmek üzere bir strateji belirleyip, ilk olarak onun bütçesini bitirip, daha sonrasında daha uygun fiyatlardan reklam vermek istiyorsanız bu konu da günlük ve anlık olarak panelinizi takip etmeniz gerekmektedir.

reklamveren-google

Pendik Evden Eve Nakliyat

Yukarıdaki kelime de reklam vermek istiyorsunuz. İlk başta nasıl bir strateji izleyeceksiniz karar vermemiş olabilirsiniz. Bunun için yapacağınız en uygun sistem ana rakibinizin verdiği tık başı ücretin 1 kuruş altında rakam vermenizdir. Günün belli bir noktasında rakibinizin bütçesi bitecektir. Bittikten sonra tık başı maliyetinizi minimize edebilirsiniz. En doğru fiyatta reklam için kalite puanınızın 10 olması gerekmektedir.

Eğer sektörde ki ana rakibiniz bütçeyi oldukça fazla şişiriyor ve günlük bütçesi tükenmiyorsa sabırla beklemek gerekmektedir. 2 belki 3 ay sonra hatta daha da kısa olmalıdır. Bir süre sonra mutlaka reklamlarını tamamen durduracaktır. Burada temel unsur onun vermiş olduğu reklamın 1 kuruş altında reklam vermektir.

Önemli diğer bir unsursa kalite puanın ne denli önemli olduğudur. Doğal sonuçlara atlayan kitlenin alma eğilimi her zaman daha fazla olmuştur. Aynı zamanda reklam ve doğal sonuç ayrımını bilen kişilerin alım güçlerinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden sadece Adwords üzerine bir strateji olması ileriye dönük projenizin çökmesine neden olacaktır.

Bu sebeple Adwords + SEO yatırımlarınız dengeli olmalıdır. Web sitenizden ziyaretçilerinin maksimum verim elde etmesi ve ziyaretçi > müşteri evrimi gerçekleşmesi için SEO danışmanı yönergeleri hayati önem taşır. Bu sebeple de profesyonel bir kurumdan hizmet almak gerekir.

Google’nin Rakip Tıklama Çözümleri

Google’nin Adwords destek forumları içerisinde bu konuda oldukça ciddi bir kitlenin müzdarip olduğu belli oluyor. Google bu konu da öncelikle şu uygulamaları yapabilir.

 1. Aynı IP adresinden, Modem’den bir siteye gelen bir tık en az 3 ay boyunca 1 kere sayılmalıdır. Çünkü 1 ziyaretçi ilgili bir 1 gün 1 kere reklamı tıkladı. Ardından sonraki gün tekrar tıkladığında IP değişmiş olsa bile reklam bütçesinden bu rakam düşmemelidir.
 2. Adwords paneline bağlanılmış bir hesaptan yapılacak tüm tıklamalar geçersiz olmalıdır. Bütçeye yansımamalıdır, çünkü; rakip tıklama genel itibariyle bu hesaplara bağlanan kullanıcılar tarafından yapılmaktadır.
 3. Kişiye bağlı tel, masaüstü, tablet gibi tüm ilişkili cihazlarda her tıklamayı saymamalı ve 1 tıklama 1 kere işlem görmelidir.

Bu uygulamalar aksi olmadığı sürece reklam verenler üzerine ki baskısı azalmayacaktır. Adwords’un bugün müşterilerimizi ikna edemediğimiz noktada tam olarak rakip tıklama mevzusudur.

Aşağıda ki Kısımdan Yorum Yapabilirsiniz

Kaleme aldığımız konularla alakalı sizde kendi düşüncelerinizi belirtebilirsiniz. Bu kısımda SEO üzerine çeşitli konular ele alıyoruz, sorularınıza ise cevap vermeyi merakla bekliyoruz.

Referanslar

Hepsi
AllDiğer Firmalar
Antalya'nın saygın dövme firmalarından Jenga Tattoo için Web Tasarım, SEO ve Google Ads çalışmaları Adwseo Reklamcılık tarafından üstlenilmiştir. Osman Can…
Türkiye gelinlik merkezi olarak yola çıkan www.gelinlik.org Google Ads hizmetleri için Adwseo Reklamcılığı tercih etti. Başta Gelinlik üreticilerini listelemeye çalışan…
Aksaray'da açılan ve Türkiye çapında Gelinlik satışı hizmeti veren Vera Gelinlik, web tasarım ve proje yönetim konularında çalışmalarını Adwseo.com 'u…
Türkiye'nin önde gelen sağlık kuruluşlarından olan Medicine Hospital, web site proje yönetimlerinden Operhelp'i tercih etti. Web sitesi gelişim sürecinde anketler…

2003 yılından bu yana web tasarım ve proje konusunda çalışmalar yapmaktayız. Adwseo Reklam ile tüm web çalışmalarınızda uzman ekibimizle başarıya ulaşmanızda yardımcı olabiliriz.

  Yorumda Bulunun

  -  SEO BLOG -

  Son güncel SEO gelişmeleri başta olmak üzere tüm hizmet alanlarımızla alakalı çalıştığımız firmaları bilgilendirmek amaçlı yazılarımızı bu kısımda kaleme almaktayız.

  Karar Verdiniz mi?

  Hizmet alanlarımızdan birisinden yararlanma konusunda karar verdiyseniz, bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.

  Profesyonel Blog Yöneticiliği

  İnternet'ten maksimum derecede verim elde edebilmek için; blog düşünüldüğünden fazla önem taşır. Hem SEO noktasında hem müşterilerinizi bilgilendirilmesi konusunda blog gerekmektedir. Operhelp olarak kurumunuza ait blogu başarılı bir şekilde yönetiyoruz. 

   Son Makalelerimiz

   SEO Bloguna Git