Reklam kampanyalarınızda yararlanabileceğiniz 5 Google Ads püf nokta

Alphabet’in 2022 4. Çeyrek kazanç raporunu okurken, olumsuz ekonomik koşullara rağmen Google’ın 2022 4. Çeyrek reklam gelirinin şaşırtıcı bir şekilde 59 milyar dolar seviyesinde kaldığını keşfettiğimde şok oldum. Daha iyi kampanya yönetimi için Google Ads’te yararlanabileceğini ipucularına bu yazıda beraber değineceğiz.

Sorum şu: Bu 59 milyar doların ne kadarı iyi bir şekilde kullanılıyor?

Pek çok şirketin Google Ads kampanyalarından istenen sonuçları elde etmekte zorlandığını gördüm . Bu yazıda Google Ads’te kampanyanızı bir üst seviyeye çıkarmanızda yardımcı olacak birkaç yararlı ipucunu sizlerle paylaşacağız. 

Satışlarınızı artıracak 5 Google Ads ipucusu

Çalışma hayatlarının çoğunu reklam kampanyalarını nasıl optimize edeceklerini düşünerek geçiren insanlardan biri olarak burada sizlere önemli bilgiler aktarıyor olacağım.

1. Düşük TBM’yi takıntı haline getirmeyin

Reklamcılık dünyasında neredeyse herkesin takıntılı olduğu bir ölçüm var: tıklama başına maliyet (TBM) ve bunun iyi bir nedeni var; eğer buna dikkat etmezsek reklam bütçemiz hızla tükenebilir. 

Ancak bu tıklamalardan para kazanıyorsanız TBM’nizi düşürmeniz ne kadar doğru? Peki ya TBM’yi düşürmek, ziyaretçi sayısının azalmasına ve kampanyanızın genel başarısının olumsuz etkilenmesine neden olursa? 

Mevcut TBM’niz olumlu bir yatırım getirisi (ROI) elde etmenize yardımcı oluyorsa, bunu düşürmeye çalışmanın riske değip değmeyeceğini düşünmek önemlidir.

TBM’yi takıntı haline getirmek yerine, edinme başına maliyete (EBM) daha fazla odaklanmak daha doğru olacaktır. EBM’yi takip ederek yeni müşteri edinmenin gerçek maliyetine ilişkin bilgi edinebilirsiniz; bu da, her tıklama için ne kadar ödemeye razı olmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.  

EBM, TBM’den daha önemlidir.

2. Reklamlarınızı hedef kitlenize ve ürününüze göre planlayın

Google Ads kampanyanız B2C sağlık takviyeleri ürün grubunuzu çalışan profesyonellere tanıtıyorsa, reklamları hafta içi mesai saatleri içinde yayınlamanın bir anlamı yoktur. Bu saatlerde hedef kitleniz muhtemelen işleriyle meşgul olacak ve reklamlarınızla etkileşime girme konusunda daha az istekli olacaktır. Ancak B2B yazılım ürününüzü çalışan profesyonellere tanıtıyorsanız reklamları hafta içi mesai saatleri içinde yayınlamak mantıklı olacaktır. Aynı seyirci, farklı ürüne farklı program.

Google Ads reklam ajansımız sizin için bir çok planlamayı gerçekeltirmektedir.

Reklamlarınızı hem hedef kitlenize hem de ürününüze göre planlamak, reklam bütçenizi düşük kaliteli tıklamalardan kurtaracak ve etkileşim fırsatınızı orantısal olarak artıracaktır.

3. Reklamlarınızı ayrı ayrı test edin

A/B testi olarak da adlandırılan bölünmüş test, hangi sürümün en iyi performansı gösterdiğini belirlemek için neredeyse aynı reklamların birden çok sürümünü oluşturmayı ve test etmeyi içerir. Bölünmüş testlerden toplanan verilere dayanarak kampanyalarınızı optimize etmek için veriye dayalı doğru kararlar almanızı sağlayacaktır.

Test etme seçenekleri çok büyük olabilir siz sadece bir seferde yalnızca bir değişkeni değiştirdiğinizden emin olun, böylece dönüşüm oranlarınızı gerçekte neyin etkilediğini anlayabilirsiniz.

4. Kalite Puanınıza Odaklanın

Google Ads Kalite Puanınız, reklamınızın performansı ve maliyeti üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir. Google Kalite Puanı hakkında ne diyor : “Kalite Puanı, reklam kalitenizin diğer reklamverenlerle karşılaştırıldığında ne kadar iyi olduğu konusunda size fikir vermeyi amaçlayan bir teşhis aracıdır.” 

1-10 arası bir ölçekte temsil edilir. Kalite Puanınız ne kadar yüksek olursa reklamlarınızın hedef kitlenize gösterilme olasılığı da o kadar artar. Daha yüksek bir Kalite Puanı aynı zamanda daha düşük bir TBM anlamına da gelecektir; iki şirket, Kalite Puanlarına göre farklı bir TBM ödeyebilir (ve daha az ödeme yapan biri, Kalite Puanı bunu hak ediyorsa yine de daha üst sıralarda yer alabilir).

Adwseo Reklamcılık, Google Partner kulubüne mutlulukla üyedir.

Kalite Puanını etkileyen faktörler şunları içerir (yine doğrudan Google’dan ):

  • Beklenen tıklama oranı
  • Reklam alaka düzeyi
  • Açılış sayfası deneyimi

Şirketlerin her alanda nasıl başarılı olabileceğine dair bazı ipuçları: 

  • Beklenen tıklama oranı için reklam metninizi kalabalığın arasından sıyrılacak ilgi çekici hale getirmenizi öneriyor. 
  • Reklamın alaka düzeyi açısından tekrar metne odaklanmamız gerektiğini söylüyor; ancak bu kez, anahtar kelimelerinizin orada olduğundan  emin olmanız gerekiyor .
  • Açılış sayfası deneyimi için Sayfanın yalnızca sağlam bir kullanıcı deneyimine (erişilebilirlik ve yükleme süresi açısından) ihtiyaç duymadığını, aynı zamanda hedeflediğiniz anahtar kelimelerle de son derece alakalı olması gerektiğini söylüyor.

Çoğu zaman Ads ve SEO ortak harekete ihtiyaç duyar. SEO danışmanlık firmamızda tüm SEO müşterilerimize Google Ads reklamlarını vermeyi tavsiye etmekteyiz.

5. Yeniden hedefleme (Re-marketing) kampanyaları yürütün

Yeniden hedefleme kampanyaları yürütmüyorsanız, potansiyel müşterileri web sitenize çekmek için zaten harcadığınız parayı boşa harcıyorsunuz demektir. 

İlk kez gelen ziyaretçilerin çoğu hiçbir işlem yapmaz, ancak yeniden hedefleme kampanyasıyla kendinizi tekrar onların önüne koymak, ek temas noktaları oluşturmanıza ve onları ödeme yapan müşterilere dönüştürme olasılığını artırmanıza yardımcı olacaktır.

  • Görüntülü Reklam Ağı, Discovery ve YouTube’da yeniden hedefleme yaptığınızda, sonuçları Google Analytics’ten içe aktarılan dönüşüm yerine Google Ads’in kendi dönüşüm etiketiyle ölçmek en iyisidir. Bu , görüntüleme dönüşümlerini ölçmenize olanak tanır : reklamı gördükten sonraki 24 saat içinde, kullanıcı reklamı tıklamadan gerçekleşen dönüşümler.
  • Arama Ağı reklamlarıyla yeniden pazarlama. Hedef kitlenin zaten ilgi gösterdiğini biliyorsunuz, dolayısıyla onlara daha agresif teklifler verebilirsiniz.

ÖZET

Reklamlarınızı otomatiklştirmek ve kurallar oluşturmak çok önemli. İlgi ve dikkat çeken kampanyalar, iyi bir açılış deneyimi çok önemli. Kullanıcının site içerisindeki deneyimi yine çok önemli oluyor. Doğal olarak Kalite puanı sizin için önemli değişkenlerden. Rakiplerinizden daha iyi bir KP sizi bir adım öne geçirecektir.