Projelere Orijinallik Katmak ve Haber Değeri Oluşturmak

Google Directory (Open Directory Project) süreçlerinde bir çok önemli projenin 16 yılda büyümelerine yakından şahit oldum. ODP‘de onayladığım bir çok çalışmanın önemli noktalara gelmesi ise beni oldukça fazla sevindiriyor.

Bu geçen önemli zaman diliminde önemle bahsetmem gereken yeni projeler için bir husus var. O da Orjinallik sağlamak ve bu orjinalliğin haber değeri taşıdığına emin olmanızdır.

Özgün Özellik ve Ticari Değeri

Web dünyasında en doğru projelerin henüz %99′u haşa keşfedilmedi. Bir noktada projeye başlamak çok önemli, fakat; projelerin ilk açılış sürecinde unutmayın ki ilk denek grubu ve işin aslı en değerli ziyaretçi grubudur. Sitede yapacakları aktiviteler topluluğu olacaktır. Bu yaptıkları aktiviteler topluluğu sonucunda arama motorları algoritmasından öncelikli olacak insanların hafızalarında bir kaç özellik iz olarak kalacaktır.

Turizmi değerlendirecek olursak örneğin Uçak Bileti; mesela kullanıcı İstanbul – Ankara 15 Eylül’de sistemden uçak bileti arattı. İlgili sorguda ilgili sorguyu gerçekleştiren kullanıcıya bildiğinde fayda sağlayan bilgiler sunun mesela “Hava Durumu Değişimi” gibi.

Sayfanın iyi bir noktasında o gün en uygun uçak bileti fiyatını yazarken, sağ üst köşede “12 Derecelik sıcaklık azalması yaşayacaksınız, üzerinize sizi sıcak tutacak birşeyler giyin.” veya Ankara’ya geldiği gün içerisinde veya 3 gün içerisinde bir Ankara’ya özgü festival varsa; “Ankara’da Yolculuğunuz sonrasındaki gün Çankaya Festivali’ne katılmayı unutmayın.” gibi.

İnsanlara şehirler arasındaki değişimde işlerine yarayacak bilgiler sunmak bir farktır. Bu farkı ortaya koymak ise özgünlüktür. Özgün olmayan bir proje ancak yüksek meblada reklamla ayakta kalır ve tekrar ziyaret oranında istenilen seviyede olur.

Haber Değeri Nedir?

Firmanız web sayfasında oluşturmuş olduğunuz orjinal özellikle ilgili haber portallarında bahsedilmesidir. Örneğin; Webrazzi kendi haber ağında sizin özelliğinizi uzun uzun yazmasıdır. Örneğin; Akıllı Uçak Bileti sistemi gibi. Üyelerin hava yolculuk analiz sistemi gerçekleştiren algoritma kullanıcısının sistematik yolculuğunu anlamakta ve sonraki biletleri için kullanıcıya özgü indirim ve fırsatlar yakalamasını sağlamaktadır gibi. Sistemin her İstanbul Mobilya fuarında İstanbul’da olduğunu bilmesi gibi.