Mobil SEO Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Farklı boyutlardaki tarayıcılardan İnternet sitelerine bağlanmasından bu yana Google, arama sonuçlarına site görüntü ve kullanıcı hareketlerinin önemini artırdı. Responsive tasarımında bu süreçte ciddi yükseliş yaşadığını ve direk olarak Google tarafından desteklendiğini söyleyebiliriz. Peki 2016 nisan ayında Google’nin mobil sıralamada izlediği stratejiye kısaca bakalım.

mobil-seo

Masaüstü Sonuçları ve Mobil Sonuçlar Farkı

Google iki sonuç içinde aynı sıralamaları kullanmaya dikkat etmektedir. Fakat; mobil üzerinden eğer “konum servisleri” açıksa bu sebeple kendi bulunduğunuz lokasyona ait sıralamalarda “Bölgesel listeleme mantığı” uygular.  İki farklı tarayıcıda bu sebeple farklı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Fakat; bir site mobil uyumlu değilse bu durum sadece mobil aramalarında geride çıkartmak değil aynı zamanda masaüstünde geride çıkmasına neden olur.

Sayfa Hızı ve Sonuçlara Etkisi

Mobil SEO‘da inanılmaz bir öneme sahiptir. Çünkü; kullanıcıların hala önemli bir kısmı 4.5G veya 3G gibi bağlantılara sahip değiller. Bağlantıları H veya Edge olarak geçer. Bu bağlantı hızlarında siteye giriş süreleri SEO’ya etki eder. Eğer kullanıcı Google üzerinden siteye tıklar ve açılma süresi oldukça uzarsa sitenin açılmasını beklemeden kapatır. Bu durum bir web sayfasının başına gelebilecek en dramatik durumlardan birisidir.

Mobil bağlantıdaki bu problem sizin masaüstü sıralamalarınızı da direk etkileyen talihsiz bir durumdur. Bu sebeple mobil bağlantılarda hız kuşkusuz tüm SEO çalışmaları için en kritik hamledir.

Farklı Telefonlarda Mobil Uyumluluk Testi

responsive-seo

Cep telefonları marka ve modellere göre nasıl görüntüğünü canlı olarak kullanabileceğiniz bir siteden bahsetmek istiyorum. Sitenizin mobil telefonlarda nasıl göründüğünü görmek için Mobilephoneemulator.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıda ki Kısımdan Yorum Yapabilirsiniz

Kaleme aldığımız konularla alakalı sizde kendi düşüncelerinizi belirtebilirsiniz. Bu kısımda SEO üzerine çeşitli konular ele alıyoruz, sorularınıza ise cevap vermeyi merakla bekliyoruz.

Referanslar

Hepsi
All Diğer Firmalar Üniversiteler
Türkiye gelinlik merkezi olarak yola çıkan www.gelinlik.org Google Ads hizmetleri için Adwseo Reklamcılığı tercih etti. Başta Gelinlik üreticilerini listelemeye çalışan…
Aksaray'da açılan ve Türkiye çapında Gelinlik satışı hizmeti veren Vera Gelinlik, web tasarım ve proje yönetim konularında çalışmalarını Adwseo.com 'u…
Türkiye'nin önde gelen sağlık kuruluşlarından olan Medicine Hospital, web site proje yönetimlerinden Operhelp'i tercih etti. Web sitesi gelişim sürecinde anketler…
MEB onaylı eğitim kurumlarından olan "Kariyer Vadisi" bir çok farklı eğitim alanında uzaktan eğitim hizmeti vermektedir. Kullanıcıları için daha profesyonel…

2003 yılından bu yana web tasarım ve proje konusunda çalışmalar yapmaktayım. 2005 yılında Türkiye'nin ilk SEO firması İstanbul ADCO'da SEO çalışması ardından 10 yıl sonra tekrar SEO çalışmalarına Operhelp bünyesinde yapmaktayım.

Yorumda Bulunun

-  SEO BLOG -

Son güncel SEO gelişmeleri başta olmak üzere tüm hizmet alanlarımızla alakalı çalıştığımız firmaları bilgilendirmek amaçlı yazılarımızı bu kısımda kaleme almaktayız.

Karar Verdiniz mi?

Hizmet alanlarımızdan birisinden yararlanma konusunda karar verdiyseniz, bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.

Profesyonel Blog Yöneticiliği

İnternet'ten maksimum derecede verim elde edebilmek için; blog düşünüldüğünden fazla önem taşır. Hem SEO noktasında hem müşterilerinizi bilgilendirilmesi konusunda blog gerekmektedir. Operhelp olarak kurumunuza ait blogu başarılı bir şekilde yönetiyoruz. 

Son Makalelerimiz

SEO Bloguna Git