İnternetten Turizm Pazarlama Süreci

Operhelp olarak en yüksek tecrübeye sahip olduğumuz sektör “Turizm” olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz. Peki süreç tam olarak nasıl işliyor ve Operhelp olarak biz “Otel Pazarlama” çalışmalarında tam nerede duruyoruz buna değinelim istedik. İlgili pazarlama stratejimizle ilgili olarak detaylara değinmiştik, bu kısımda da kullanıcı hareketlerine değinelim istiyorum.

Otel’in Web Sitesine Gelen Kullanıcı

Yaklaşık 20 farklı “İnternet” reklam kanallarından toplamda otele ait web sayfasına gelen 30.000 ziyaretçi temin edildiğini düşünülim. Elbette gelen kullanıcı kitlesi kalitesinin standart veriden oluştuğunu varsayıyorum. İlgili 30.000 ziyaretçinin sadece %10‘u rezervasyona meyilli olmaktadır. Geri kalan 27.000 ziyaretçi “Ben sadece bakıyorum.” merkezli kullanıcılardan oluşmaktadır.

otel-reklamlari

Elimizde otel rezervasyonuna dönmeye yakın bulunan 3.000 kullanıcı neler yapıyor? İlgili ziyaretçi kitlesinin ilk hareketi otelle ilgili çeşitli verilere ulaşma sürecidir. Bu veriler;

  • Otelin daha uygun bir fiyatı olup olmadığı,
  • Otel hakkında olumlu, olumsuz yorumlara ulaşma arzusu,
  • Diğer araştırma nedenleri

İlgili süreçte %92 oranında bir rakam otelle ilgili verileri araştırıyor. Bu da 2760 ziyaretçiye tekabül ediyor. Totalde ki rezervasyon yapmaya meyilli ziyaretçi, ilgili araştırma sitelerine totalde ilgili gün içerisinde 2760 ziyaretçi bırakmaktadır. Yine ilgili ziyaretçi kitlesinin 2450 kullanıcısı karşılaştığı yorumlardan etkilenmektedir. Yine burada karşılaştığı yorumlara göre %5 ve %10 arasında bir rakamda rezervasyon oranı çıkmaktadır.

İlgili kaliteli 30.000 ziyaretçiyi temin edebilmek için standart ziyaretçi olan 2.000.000 kişiye reklamın ulaşması gerekmektedir. İlgili reklamın en verimli rakamı TO (Tıklanma Oranı) %1 ila %2 arasında olması gerekmektedir.

Content Strategy Merkezli Araştırmada %75 Artış Sağlıyor

content-strategy

Content Strategy araştırma sonuçlarıyla alakalı olarak içerik stratejisi izleyen bir firma %75 oranında daha yüksek başarı elde ettiğini belirtiyor. Bu demek oluyor ki; eğer bir firma satmakta olduğu ürün hakkında kendi kanallarında veya diğer kanallarda ürün hakkında detay verdiği sürece başarı elde etmektedir.