SEO mu? Adwords mu?

İkisi de ciddi artıları ve eksileri olan doğru kullanıldıkları taktirde her ikisinin de ciddi avantajları olan bir yapıya sahip. Detaylı bir inceleme yazısı yazacağız. Öncelikle ikisinden birinde ilerleme kararındaysanız her ikisi de bir biriyle entegrelidir ve desteklemek zorundadır. Her ikisini de seçerek uzmanlaşabilirsiniz.

Adwords dorğu kullanıldığı taktirde kısa sürede ne denli bir müşteri akışını sağlayacağını tahmin edemezsiniz. Fakat gelir gider durumunu iyi hesaplamalısınız. Adwords listesinde güzel bir pozisyonda listelenmek istiyorsanız iyi bir bütçe ayırmanız gerektiğini de belirtmeliyiz. Kar zarar durumunuzu reklam vermeden önce iyice hesaplamanızı tavsiye ederiz. Aşağıdaki kısımdan hesaplama yapabilirsiniz.


SEO ise elbette bir bütçe talep etmektedir. Fakat Adwords nezdinde hesaplandığında oldukça düşüktür. Fakat; profesyonel bir danışmanlık hizmeti satın alınmadığında siteler için ciddi problem durumları da oluşmaktadır.

Gerçek Alıcı Kullanıcısının Hareket Analizi

Resmi kaynaklardan yapılan araştırmalarda bir ürün veya hizmeti satın alacak kullanıcı yaptığı arama sorgusunda karşısına çıkan 13 sitenin tam olarak 8 – 9 tanesini gezdiği sonucuna ulaşılmış. Örneğin; “SEO Danışmanı Araması” gerçekleştiren kullanıcı Google’de karşısına çıkan sitelere girerek araştırma yapmaktadır. Farklı bir örnek vermek gerekirse; Crystal Admiral Hotel aramasını gerçekleştiren kullanıcı karşısına açılan 13 sonucun 8 tanesini ortalama olarak ziyaret etmektedir. Burada fiyat karşılaştırma veya ürün karşılaştırma olarak ziyaret gerçekleştirdiği kanısına ulaşabiliriz.

seo-vs-adwords

Kullanıcılar eğer aramalarını ilk sayfa içerisinde bulamadıysa 2. ve 3. sayfalara kadar gitmektedir. İçerik analiz sistemi ise hala bu sayfalarda çalışmaktadır. Son ziyaret ettiği site algoritmada önemli bir avaraj elde eder.

Adwords’tan Uzak Sorgular

Kullanıcı analizlerinde kullanıcıların ürün ve hizmet satın almadan önce uzun bir araştırma süreci geçirdiğini belirtmektedir. Crystal Admiral Hotel’i kullanıcı satın almadan önce Crystal Hotel Yorumları olarak bir arama gerçekleştirmektedir. Burada arama yapan kullanıcı otel ile ilgili ürünü satın almak değil, bir yorum görmek istemektedir. Bu uygulama “İtibar Yönetimi” uygulamamız üzerinde değindiğimiz gibi soru kalıpları satın alınıp alınmamayı ve hatta nereden alınacağını belirleyen temel unsurlardandır.

Mutlak Reklam Verilmesi Gereken Arama Sorguları Vardır

Adwords doğru hamlelerle reklam bütçesinin doğru şekilde kullanılması gereken bir yapıya sahiptir. Eğer yanlış kelime ve kelime grupları belirlendiği zaman maalesef hüsran ile sonuçlanan bir maceraya dönüşebilmektedir. Gelir gider dengesini oldukça güzel ayarlamak gerekir. Adwords üzerinden olabildiğince de rekabetten kaçınmanız gerekir. Fakat; Crystal Hotel ile ilgili oldukça güzel bir fiyat vermekte iseniz ve bu otelin satışını gerçekleştiriyorsanız bu otelin aramasında reklam vermeye mecbursunuz.

Hala En Fazla Müşteri Google’de

Kar – Zarar durumunuzu dikkatlice analiz ederek, fiyatta rekabete girebiliyorsanız Google üzerinde mutlaka Adwords reklamları vermeye gayret ediniz. İlk 13 arama sonucu içerisinde 2 defa kullanıcı karşısına çıkmanız demek “Double Güven” dediğimiz olayı sağlamaktadır.

Kullanıcıların %30’u Reklamları Bilmekte ve Her Yıl %3.1 Artmaktadır

Google reklam ve doğal sonuçlar arasındaki farkı bilen kullanıcı kitlesi şu an itibariyle %30 civarlarında olduğu söylenmektedir. Arama sorgusuna göre değişkenlik gösterse de kullanıcıların %40 civarı reklamları direk olarak es geçmektedir. Her yıl bu kitleye %3.1 gibi bir oran katılmaktadır. Önümüzdeki yıllarda Adwords arayüzünde tekrar bir yenile gitmediği taktirde reklam tıklama oranlarında oldukça bir düşüş yaşanacağı kesindir.

Kurumsallaşmak İçin Doğal Sıralamada İyi Pozisyon Gerekir

Google üzerinden reklam vermek oldukça maliyetlidir ve bir çok firma yıllarca reklam verir fakat devamını getirmeyebilirler. Kurumların kalitesi için de doğal arama sıralamaları pozisyonlar bir etkenlik gösterir. Hatta her yıl yapılan istatistik raporlarında Üniversitelerin değer hesaplamaları arasında ki 5 kriterden bir tanesi de Google üzerinden hesaplanır. Aldığı linkler ve kaç sayfa üzerinde üniversite adı geçmesi, Google üzerindeki pozisyonları ve aldığı ziyaretçileri gibi bir paket dahilinde kriterdir.

Adwords Reklamlarına Başlamak İçin

Google Adwords sayfasını ziyaret ederek reklam verme sürecine başlayabilirsiniz. Hızlı kolay ve sadedir.

SEO Çalışmalarına Başlamak İçin

SEO ile ilgili bir birikim elde edemediyseniz henüz bir kursa giderek alt yapınızı oluşturabilirsiniz. Bu konuda düzenlenen kurslara “SEO Kursları” arama sonuçlarından ulaşabilirsiniz. Yine adwseo.com ve Globalsanat.com.tr ortak çalışması bir SEO Kursu yakında düzenlenecektir. Ön kayıtlar alınmaya başladığında bu konu da bilgilendirmeleri yine sitemiz üzerinden sizlere duyuracağız.

Aşağıda ki Kısımdan Yorum Yapabilirsiniz

Kaleme aldığımız konularla alakalı sizde kendi düşüncelerinizi belirtebilirsiniz. Bu kısımda SEO üzerine çeşitli konular ele alıyoruz, sorularınıza ise cevap vermeyi merakla bekliyoruz.

Referanslar

Hepsi
All Diğer Firmalar Üniversiteler
Türkiye gelinlik merkezi olarak yola çıkan www.gelinlik.org Google Ads hizmetleri için Adwseo Reklamcılığı tercih etti. Başta Gelinlik üreticilerini listelemeye çalışan…
Aksaray'da açılan ve Türkiye çapında Gelinlik satışı hizmeti veren Vera Gelinlik, web tasarım ve proje yönetim konularında çalışmalarını Adwseo.com 'u…
Türkiye'nin önde gelen sağlık kuruluşlarından olan Medicine Hospital, web site proje yönetimlerinden Operhelp'i tercih etti. Web sitesi gelişim sürecinde anketler…
MEB onaylı eğitim kurumlarından olan "Kariyer Vadisi" bir çok farklı eğitim alanında uzaktan eğitim hizmeti vermektedir. Kullanıcıları için daha profesyonel…

2003 yılından bu yana web tasarım ve proje konusunda çalışmalar yapmaktayım. 2005 yılında Türkiye'nin ilk SEO firması İstanbul ADCO'da SEO çalışması ardından 10 yıl sonra tekrar SEO çalışmalarına Operhelp bünyesinde yapmaktayım.

Yorumda Bulunun

-  SEO BLOG -

Son güncel SEO gelişmeleri başta olmak üzere tüm hizmet alanlarımızla alakalı çalıştığımız firmaları bilgilendirmek amaçlı yazılarımızı bu kısımda kaleme almaktayız.

Karar Verdiniz mi?

Hizmet alanlarımızdan birisinden yararlanma konusunda karar verdiyseniz, bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.

Profesyonel Blog Yöneticiliği

İnternet'ten maksimum derecede verim elde edebilmek için; blog düşünüldüğünden fazla önem taşır. Hem SEO noktasında hem müşterilerinizi bilgilendirilmesi konusunda blog gerekmektedir. Operhelp olarak kurumunuza ait blogu başarılı bir şekilde yönetiyoruz. 

    • sesli chat
    • 21 Ekim 2016
    Cevapla

    Eline sağlık değerli hocam bizi bilgilendir din icin teşekkür ederim

Son Makalelerimiz

SEO Bloguna Git