İyi Reklamcı Nasıl Anlaşılır?

Sizlere tüm samimiyetimle detaylı bir başarılı bir reklamcıyı nasıl anlayacağınızdan bahsedeceğim. Hayal satan ile gerçekten sonuca oynayan reklamcıyı ayırt etmenizde fayda sağlayacaktır.

Kural 1 – Vaadde Bulunmaz

Hiç bir reklamcı ilk defa reklamını yapacağı bir marka için, reklam verme süreçlerine başlamadan vaadde bulunmaz. Bu hem Google Ads hem de Google SEO süreçleri için geçerlidir. Ama iyi bir reklamcı bir çalışmada ne kadarlık bir yükseltme sağlayacağını bilir. Örneğin; Tatilsepeti.com dijital süreçlerini yönetiyor olsam 1. yılında %40‘a yakın artış sağlayacağımı biliyorum. Bunu nereden biliyorum takip ediyor ve eksikliklerini görüyorum. Bildiğim ve takip ettiğim çalışmada ne kadar yükselme gerçekleştireceğimi bilebilirim. Fakat; ilk defa duyduğum bir sitede o saniye bir vaadde bulunmam imkansızdır.

Kural 2 – Google’ın Sahibi Türk Değil

Karşınızdaki kişi size Google’nin sahibi gibi konuşuyor olabilir. Oldukça tehlikeli bir durumdur ve ilgili görüşmeyi orada sonlandırabilirsiniz. İyi bir reklam yöneticisini genel kaideyle dijital bilgi sahibi insan kaynakları anlayabilir. Eğer 100 kişi üstü bir firmanız varsa 2 bir birinden bağımsız alanı birleştirmiş insan kaynaklarını bünyenize alın. Beyaz yaka iş alımlarını gerçekleştirecek insan kaynakları uzmanınız kesinlikle dijital dünyaya hakim olmalıdır. Tercihi olarak 2 yıllık bir bilgisayar bölümünü bitirmiş olmalıdır.

Departman müdürleri insan kaynağına birilerini seçerken kötü ve iyi olmamasına gayret eder. Onlar için en iyi seçenek orta derecede olmasıdır. Bu sebeple firmanızın başarılı bir kadroya sahip olması için asla kişi ile departman müdürü konuşmamalıdır. İnsan kaynakları seçmeli ve yerleştirmelidir. Bir futbol takımı kuruyorsunuz ve orta sahaya bir oyuncu alacaksınız. İlgili oyuncuyla teknik direktör konuştuktan sonra kararı orta saha oyuncusu veriyor.

Kendi Markası / Markaları Vardır

Şunu unutmayın Türkiye’nin en iyi reklamcılarının bir reklam ajansı yok. Markalaşan ve sıfırdan Türkiye çapında çıkarttıkları markalar var. İyi bir reklamcı süreci takip etmiş ve başarıya ulaşmıştır. Sizinle çalışma gereksinimi yoktur. Ben bu süreci anladığımda henüz dijital dünyada çok yeniydim ve 19 yaşındaydım. Türkiye’nin ilk dijital reklam ajansını açtığımızda yaşım 19’du ve bu oldukça genç bir yaştı. Sakal ve saç ile bunu kurtarmaya çalıştığım süreçlerden bahsediyorum.

“- Abi İnternet diye birşey var duydunuz mu?” diye başlayan görüşmeler.

“-İleride her evde TV gibi Bilgisayarlar olacak.” diye devam ederdi.

16 yaşında ilk web sitemi tasarlamamın üzerinden 5 yıl geçtiğinde reklam kısmında durduğum proje dünyasında işin aslı varlığıma devam etmek istemiyordum. Fakat; o dönem Türkiye’nin en çok aratılan 10 kelimesinin 7’sinde aktif bir web sitem varken bunlardan bir kazanç elde edemiyordum. 21 yaşındayken o yıl sitelerime yaklaşık 30 milyon tekil ziyaret gelmişti ama İstanbul’da kaldığımız evin kirasını nasıl ödeyeceğimizi düşünürdük Melih Dinar ile.

Reklam işinde çok kalmak istemiyorduk. Melih Dinar bir çok alan seçmiş bende bir çok alan seçmiştim. Kendime seçtiğim 10 alanla alakalı domainler aldım ve en çokta turizmde var olmayı sevmiştim. Turkey Tour olarak muhteşem bir isim ve domain almıştım. Turizmde bir süre varlık çalışmamıza devam ettik. İlgili dönemde Tatil, Otel, Turizm gibi kelimelerde ilk 10 sırada bulunduk. Turizm çalışmama aylık 600.000 kişi geliyordu. Bu ilgili site üzerinden nasıl nakit girişi sağlayacağını çözemeden TÜRSAB belgesi çoktan 30.000 TL olmuştu. Biz Melih Dinar ile hala evin kirasını ödememiştik. İlgili dönemlerde İnternet’in çok yeni olması bizlerin doğru kararları göremeyecek ticari bilgi zayıflığı süreci etkilemişti.

Ardından Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği ‘ni yarım bıraktığım yerden tamamlamak için tekrar Kdz. Ereğli‘ye döndüm. İlgili 4 yıl dijital dünyadaki varlığımda bir kayıp sayfa gibi kaldı.

Daha sonrasında ise oldukça güzel markalar çıkarttım. Şu an reklam dünyası içerisinde ki varlığımı devam ettirme nedenim tam anlamıyla bu işten aldığım inanılmaz büyük keyiftir. Her sürecin sonunda hem entelektüel anlamda tatmin olmakta hem de kendimi geliştirme sürecime devam etmekteyim.